Can You Ever Forgive Me? – rozważania

Can You Ever Forgive Me? – rozważania

Melissa McCarthy dostała w tym roku nominację do Oskara za rolę Lee Israel w filmie Can You Ever Forgive Me? Niestety nie dostała statuetki. Najlepszą aktorką została Olivia Colman za rolę królowej Anny w filmie Faworyta. Nominacja dla Melissy, którą polubiłam po jej roli w Gilmors Girls, skłoniła mnie do zgłębienia biografii Lee Israel. Kim była?

Pisarką, która napisała biografie Katharine Hepburn, Tallulah Bankhead czy Estee Lauder. Jednak gdy przestano publikować jej teksty, wpadła na pomysł innego zarabiania i zaczęła podrabiać listy słynnych ludzi, głównie aktorów i sprzedawała je jako autentyczne. Podobno nigdy nie miała wyrzutów sumienia w związku ze swoją działalnością. Chociaż przyznała się do winy i została skazana na pół roku aresztu domowego.

Ten film to nie tylko biografia Lee Israel, to opowieść o tym jak sytuacje życiowe mogą nas zmienić i doprowadzić do złych, a często nieetycznych decyzji. Możemy zadać sobie pytanie, co ja bym zrobił/zrobiła na jej miejscu? Czy dopuściłabym się oszustwa, żeby utrzymać się na powierzchni? Czy wykorzystałabym swój talent w nieetyczny sposób, jeśli przynosiłoby mi to zyski?

Nie wiem. Chciałabym móc powiedzieć, ze stuprocentową pewnością, że zawsze zachowałabym się etycznie i tak jak powinnam. Ale życie czasem stawia nam bardzo wysoko poprzeczkę. I lubi rzucać kłody pod nogi. Czasem doprowadza na skraj załamania. Czy w takiej sytuacji silniejsze będą wartości jakie się wyznaje czy instynkt samozachowawczy? Nie wiem. Nie umiem odpowiedzieć na to pytanie.

A jak Wy myślicie?

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x