Filmy o książkach, pisarzach i czytelnikach

Filmy o książkach, pisarzach  i czytelnikach

Na serię spotkań poświęconych dialogowi literatury z kinem złożą się pokazy fabuł, dokumentów i form eksperymentalnych o tym, jak życiorysy pisarzy kształtowały ich książki, ale także o tym, jak książki wpływają na życie czytelników.

W kwietniu w głównej siedzibie FINA przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie filmy zobaczyć będzie można dwa razy: 10 i 24 kwietnia o godz.19.00. Akcja pierwszego z nich toczy się w Paryżu przełomu XIX i XX wieku i opowiada o Colette (w tej roli Keira Knightley), literackiej ikonie pierwszej fali feminizmu, która swoje powieści pod presją męża-wydawcy (znany z serialu The Wire iThe Affair Dominic West) publikowała początkowo pod jego nazwiskiem. Gdy powieści odnoszą sukces, podejmuje walkę o swoją niezależność, podważając stereotypowe role płciowe, zarówno w twórczości, jak i życiu erotycznym. Po projekcji Colette rozmowę z tłumaczką pisarki, Katarzyną Bartkiewicz poprowadzi literaturoznawczyni, Anna Marchewka.

Drugi z nich to dokument o Etgarze Kerecie – Etgar Keret. Oparte na prawdziwej historii, zrealizowany przez jego dwóch fanów: Stephane’a Kaasa i Rutgera Lemma. Twórcy spotykają się z przyjaciółmi, agentem i najbliższą rodziną pisarza, a w końcu z samym Keretem. Mistrz krótkiej prozy okazuje się równie niezwykły i fascynujący, co jego twórczość. Biografia pisarza splata się z książkową narracją, tworząc urokliwą opowieść o człowieku, dla którego sensem życia jest opowiadanie historii. O filmie, twórczości i postaci Etgara Kereta opowie tłumaczka jego prozy Agnieszka Maciejowska. Rozmowę poprowadzi Zofia Zaleska, autorka książki Przejęzyczenie. Rozmowy o przekładzie.

Więcej informacji w załączeniu, będziemy zobowiązani, jeżeli zechcą Państwo podzielić się informacją o cyklu ze swoimi odbiorcami.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x